Németország kontra egyszer használatos csomagolás
Míg itthon a Kormány elhalasztotta az egyszer használatos elviteles poharak forgalmazásának betiltását – valljuk be teljesen jogosan, mert sajnos az ipar egyáltalán nem állt készen erre a hatalmas lépésre- addig Németországban 2023. január 1-től lépett életbe a csomagolási törvény (Verpackungsgesetz) 33. §-a. Eszerint azok a piaci szereplők, akik egyszer használatos műanyag élelmiszer-csomagolásba ételt vagy italt csomagolnak a végső fogyasztó számára kötelesek az eldobható csomagolás mellett újratölthető csomagolást is elérhetővé tenni. Ezt az újrafelhasználható csomagolást nem kínálhatják magasabb áron, mint az eldobható csomagolást.
Van egy könnyítés azoknak a piaci szereplőknek, akiknek legfeljebb öt alkalmazottja van, és az értékesítési területük nem haladja meg a 80 négyzetmétert. Az ő esetükben nem szükséges saját újratölthető csomagolást biztosítaniuk, nekik elég, ha elfogadják a vendég által hozott ilyen csomagolást.
Ez lényegében azt jelenti, hogy az éttermeknek kötelező az étel és ital elvitelhez használt egyszer használatos dobozok és poharak mellett biztosítani többször használható (pl. visszaváltható) dobozokat és poharakat. Ugyanakkor az élelmiszerboltoknak is kötelező újtatölthető csomagolást kínálni azokhoz a termékekhez, amik nincsenek előre csomagolva, tehát amiknek a csomagolása a boltban történik. Ilyen például a hús/sajt pultos termékek, a péksüteményes és a zöldség/gyümölcs részleg vagy a nálunk népszerű magos adagolós részleg.
Több áruházlánc már bevezette az újrahasználható hálós zacskókat, amiket a zsemle/zöldség/gyümölcs számára lehet használni, így ezeken a pontokon ez nem szigorít, inkább a vendéglátás az, ahol ez változtatásokat eredményezhet.