Én biológiailag lebomló dobozokat használok, az már jó, nem?
Sajnos nem minden esetben. A kereskedők által lebomlónak mondott termékek igazából inkább csak lebonthatóak, ugyanis maguktól nem bomlanak le, ehhez megfelelő komposztálásra van szükség. Ha nem jutnak el a komposztálóba, akkor ezzel ugyanúgy hulladékot termelünk, mint a műanyaggal, sőt mivel a műanyag újrahasznosításának mechanizmusa már ki van építve, itt még nagyobb az esélye az értelmetlen hulladéktermelésnek.
Egy megoldás akkor nevezhető környezettudatosnak, ha a termékhez felhasznált alapanyag nem kerül ki a körforgásból. Így például környezettudatosnak mondható az az egyszer használatos műanyag doboz, amit utána elöblítve a szelektívbe dobnak, ledarálnak és újabb ugyanolyan értékű műanyag terméket állítanak elő belőle. Sajnos azonban ez az újrahasznosított alapanyag már nem olyan jó minőségű, mint az eredeti, ezért ahhoz, hogy újra jó minőségű termék lehessen belőle, kell hozzá adni az eredeti nyersanyagból is. Jelenleg Magyarországon a keletkező műanyaghulladék 30-40% százalékát sikerül csak újrahasznosítani, ami azt jelenti, hogy 10 kiadott műanyag elviteles dobozból 6-7 db tutira a kukában landol és elégetik, vagy lerakják egy kőszarkofágba. De jó lenne megelőzni ennek a sok szemétnek a keletkezését!
És vajon mi lesz a lebomló dobozokkal, amit a vendég megkap? Erre nézve nem rendelkezünk kutatási eredményekkel, de a tapasztalat azt mutatja, hogy csak azok jutnak el ipari komposztálóba ahol a vendéglátóhely, vagy a rendezvényhelyszín gondoskodik a visszagyűjtésről. Az ipari komposztálással van rá mód, hogy ezek az anyagok megfelelően lebomoljanak és humuszként visszakerüljenek a földbe. Ha nincs visszagyűjtve, akkor a vendég ugyanúgy kidobja a vegyes háztartási hulladékba, ahogyan a műanyagot, onnan az égetőbe, vagy a lerakóba kerül. Ha viszont a lebomló erősen hasonlít műanyag társaihoz (pl. PLA-ból készül és szép átlátszó) akkor a tudatos vendégek egy része valószínűleg a műanyag szelektív gyűjtőbe teszi. Ez esetben rontja annak a tisztaságát, nehezebb lesz azt újrahasznosítani.
Amire nagyon érdemes odafigyelni az a „papírdoboz” (vagy pohár). Az ilyen dobozok nagy része a nedvességzárás miatt be van vonva egy réteg műanyaggal, vagy PLA-val, ami az előbbi esetben meghiúsítja, utóbbi esetben jelentősen hátráltatja a bomlást. Tehát ha egy vendéglátóhely ilyen dobozt szándékozik venni, akkor minden esetben meg kell kérdezni a termék összetételét, esetleg érdemes egy mintapéldányt széttépni és vízbe áztatni, akkor kioldódik belőle a műanyag fólia. Ezekkel aztán jól feladjuk a leckét a vendégnek, hogy hogyan kezelje a hulladékát megfelelően. A műanyaggal vagy PLA-val bevont papírdoboz ugyanis a papíros szelektívbe se tehető, így megint csak marad a vegyes hulladék.
Amint látszik a lebomló sem jelent tökéletes megoldást, viszont sokat fizetünk azért, hogy kidobhassuk :). Ezért mondjuk, hogy a Rakun Dobozközösség a legolcsóbb környezettudatos megoldás mindenkinek.
Nyilván nem várhatjuk el az összes vendégtől (még :)), hogy Rakun előfizető legyen, tehát, ha a Rakun dobozok mellé valaki környezettudatos megoldást szeretne a legfontosabb, hogy először tájékozódjon, majd tájékoztassa a vevőit az őket érintő hulladékkezelési feladatokról.
Ha lebomlót használnátok, akkor azt jelezzétek a vevőnek és javasoljátok, hogy ha van a településén zöld hulladék begyűjtés, akkor abba a zacskóba tegye bele, vagy ha profi komposztáló, akkor megpróbálkozhat a saját komposztjában is a lebontással. Ha pedig műanyagban adjátok ki az ételt, akkor hívjátok fel a figyelmüket arra, hogy ennek a doboznak az alapanyaga még nem fejezte be Földi pályafutását, ezért kiöblítve helyezzék a szelektív gyűjtőbe.
Írta: dr. Horvátth Sarolta, környezetvédelmi szakjogász