Egyél a mi kontónkra a szülinapunkon!
Pár évvel ezelőtt még csak álmodoztunk arról, hogy lesz majd Magyarországon egy megoldás, ami csökkenti a lelkiismeretfurdalásunkat, amit akkor érzünk, mikor házhoz rendeljük az ételt, majd próbálunk a lehető legkörnyezettudatosabban eljárni a megmaradt műanyag doboz halmokkal. Tami rendszeresen elmosta ezeket és azokba kérte a kimérős termékeket a piacon, Saci gyűjtögette őket a család nagy örömére, már ezzel van tele 3 konyhaszekrény is, Judit és Roland mindig alaposan elöblítette és levitte a szelektívbe, Dávid és Alexa pedig inkább főztek, mert idegesítette őket a sok műanyag. De éreztük, hogy ezt meg kell oldani!
A vendéglátóhelyek is kérdegettek minket, hogy mi lenne erre a jó megoldás. Aztán összefutottunk a FreiburgCup nevezetű kezdeményezéssel. Egy kis csapat az elviteles poharak kiváltására egy többször használható pohárrendszert épített ki Freiburg városában, ami akkor már több kávézóban is működött. Ezen a vonalon elindulva kiderült, hogy a világon már több helyen vannak erőfeszítések az egyszer használatos dobozok kiváltására is. Ilyen például a Barepack Szingapúrban, a GoBox az USA-ban, a Recircle Svájcban, vagy a Vytal Németországban. Van már Dániában, Luxemburgban és Csehországban is hasonló, és ezek mind az elmúlt 2-3 évben jöttek létre és terjedtek el. Kérdés volt, hogy vajon a magyar lakosság megérett-e már egy ilyen jellegű kezdeményezésre, de mi úgy döntöttünk, hogy igen és, hogy megcsináljuk! ☺
Fotó: Kőfaragó Zsuzsi
Ezt követte a komoly kutatómunka a megfelelő doboz után. Próbálkoztunk tartós műanyaggal, de az hamar karcosodott és elszíneződött, nem tűnt elég tartósnak és fontos szempont volt, hogy a lehető legtöbbször használható, majd könnyen újrahasznosítható anyaggal dolgozzunk. Emiatt döntöttünk a rozsdamentes acél mellett, ami ugyan nem mikrózható, de legalább nem is oldódik ki belőle semmilyen károsanyag (ftalát és társai). A tetejét sajnos kénytelenek voltunk műanyagból hagyni, mert máskülönben nem záródna cseppmentesen, és ez az egyik alap elvárása volt a vendéglátóhelyeknek.
Ezek után már csak azt kellett megoldanunk, hogy a felhasználók vissza is hozzák a dobozokat és ne tartsák meg ételtárolásra, hiszen nem akartunk mi lenni a legújabb dobozforgalmazó cég. A mi rendszerünk lényege a megosztáson alapul, célunk a használat és nem a fogyasztás ösztönzése, és így az erőforrással való takarékoskodás. Ezért kitaláltuk az applikáció alapú működést, ami a dobozok mozgásának követésére is alkalmas, így mindig tudjuk, ha valamelyik vendéglátóhelyre dobozt kell vinnünk.
Persze nem jutottunk volna el az 1. születésnapunkig, ha nem lennének az országban olyan jófej, felelősen gondolkodó és innovatív vendéglátóhelyek (már több mint 60!), akik úgy vágtak bele ebbe a hulladékmegelőző rendszerbe, hogy még alig voltak páran, akik használták. Ezúton szeretnénk nekik is megköszönni, hogy támogatnak minket és persze, hogy kitartóan és alaposan mosogatják a dobozokat, bebizonyítva mindenkinek, hogy igenis működik az egyszer használatos doboz alternatívája!
De leginkább azokra vagyunk büszkék, akik becsatlakoztak a Dobozközösségbe, és rendszeresen megmentenek egy-egy egyszer használatos dobozt a kukától azzal, hogy Rakun dobozokba viszik/rendelik meg az ételüket. Szeretnénk, ha Ti is velünk együtt ünnepelnétek az első születésnapunkat, ezért azt találtuk ki, hogy meghívunk 10 szerencsés Rakun használót egy ebédre. Használd Rakun dobozodat legalább egyszer november 1. és 30. között és automatikusan részt veszel a sorsoláson, ahol 10 db 5000 Ft-os utalványt sorsolunk ki, melyet a nyertesek a játékban résztvevő elfogadóhelyeink bármelyikében beválthatnak. Az utalvány értékét egyben lehet levásárolni akár elvitelre, akár helyben fogyasztásra. A sorsolás után a nyertesekkel felvesszük a kapcsolatot és emailben kiküldjük nekik a kódot, amivel az általuk megnevezett elfogadóhelyen felhasználhatják az összeget. A részletes Játékszabályt itt olvashatod el.
Jó dobozolást és sok szerencsét! :)