Amit tudnod kell a július 1-től érvényes „műanyag tilalomról”
Az Európai Unió 2019/904-es Irányelve az óceánokban leggyakrabban található hulladékokat elemző tanulmány alapján választotta ki azokat az egyszer használatos műanyag termékeket, amiket a tagállamoknak 2021. júliustól be kell tiltania. Sajnos elég sok olyan hulladék kering az óceánokban, ami a vendéglátószektorhoz köthető. Ezek a következők:
- tányért
- evőeszközt
- keverőpálcikát
- szívószálat
- polisztirolból készült készétel tárolására használt ételtárolót
- polisztirolból készült italtárolót.
Az Irányelv tehát ezek forgalmazásának tilalmát várja a tagállamoktól.
Az alábbi termékek esetében pedig korlátozást rendel el:
- egyszer használatos műanyagból készült készétel tárolására használt ételhordók és teteje
- egyszer használatos műanyagból készült italtárolók és teteje.
Ezt az Irányelvet vezeti át a 301/2021-es kormányrendelet "Az egyes egyszer használatos, valamint egyes egyéb műanyagtermékek forgalomba hozatalának korlátozásáról". A kormányrendelet július 1-vel lép hatályba, ami azt jelenti, hogy ezt követően a vendéglátóhelyek már nem fognak tudni a fenti 1. bekezdés szerinti termékeket vásárolni, viszont a meglévő készleteiket még felhasználhatják.
A magyar kormányrendelet az Irányelvhez képest egy szigorúbb intézkedést is tartalmaz: a nem polisztirol, hanem egyéb műanyagból készült eldobható poharak forgalmazását is betiltja, csak nem július 1-től, hanem 2022. január 1-től.
De mire terjed ki valójában a kormányrendelet? Mi számít egyszer használatos műanyagnak? Az EU-s Irányelv az elsődleges céljai között említi a körkörös gazdaságra való átállást és a hulladék keletkezésének megelőzését és kifejezetten el akarja kerülni, hogy az egyszer használatos műanyagot egy másik alapanyagú egyszer használatos termékkör vegye át. Emiatt hosszú vitát követően az Európai Bizottság a biológiailag lebomló termékek jelentős részét is az Irányelv hatálya alá rendeli. A műanyag fogalma ugyanis kiterjed minden olyan anyagra, amiben van polimer. Mivel a legtöbb biológiailag lebomló anyag tartalmaz polimert (a kukoricakeményítőből=PLA és a nádcukor melléktermékéből készült is!) a gazdasági korlátozások várhatóan ezekre is ki fognak terjedni. Tévedés tehát, hogy az Irányelv és a magyar szabályozás célja, hogy az egyszer használatos műanyag helyett most minden vendéglátóhely biológiailag lebomlóra váltson. A cél az lenne, hogy megelőzzük a hulladék keletkezését, ahol van erre mód, ott alakítsuk ki annak a lehetőségét, hogy elmossuk a tartósan használható edényeket, tányérokat, evőeszközöket és csak és kizárólag ott használjuk a lebomlókat, ahol a mosogatás esélye kizárt. Ebben az esetben viszont oldjuk meg azok visszagyűjtését és komposztálását, hogy valóban visszakerülhessenek a természetbe.
Fontos lenne, hogy azok, akik etetnek minket, ne csak a jóllakottságunkat, de a környezet védelmét is szívügyüknek érezzék. A Nature Sustainability folyóiratban június 10-én megjelent tanulmány szerint a műanyag zacskók és PET palackok után az óceánokban úszkáló harmadik leggyakoribb hulladéktípus az étel elviteles doboz. Az elmúlt egy év komoly terhelést jelentett ebből a szempontból a környezetünknek, sajnos rengeteg eldobható dobozt sikerült eldobnunk. Itt az ideje, hogy ennek véget vessünk és elinduljunk az újrahasználat útján! Ezért hoztuk létre a Rakun Dobozközösséget, hogy segíthessünk a vendéglátószektornak átállni, nem lesz könnyű, de nincs más választásunk!
Írta: dr. Horvátth Sarolta, környezetvédelmi szakjogász