A hulladék a válasz az energiaválságra?
A minap megjelent egy hír, miszerint az energiaválság miatt a németek elkezdtek háztartási hulladékkal fűteni, így a skandináv országok, akik eddig megvásárolták a szemetet a németektől, most bajban vannak, mert nem tudják ellátni az erőműveiket szeméttel. Emiatt a norvég tulajdonú hulladék hasznosító cég kénytelen az átvételi díjait csökkenteni. De semmi gond - mondta a vezérigazgató- Olaszország még mindig jelentős mennyiségű szemetet exportál a skandináv országokba, Nagy Britanniával pedig olyan hosszú távú szerződéseik vannak a hulladék átvételére, ami miatt nem fog csökkenni ez a mennyiség és az átvételi díjakat sem kell lejjebb vinni.
A norvég cég vezérigazgatója szorgalmazta, hogy a hulladék lerakásán legyen nagyobb adóteher, hogy jobban megérje az országoknak eladni a hulladékukat és fellendüljön a globális hulladékkereskedelem, mivel a hulladék a fosszilis üzemenyagokat ki tudja váltani, ami megoldás lehet az energiaválságra.
Pár hete beszélgettem a veszprémi Pannon Egyetem egyik dékánhelyettesével, aki arról mesélt, hogy külföldön már olyan projekteket kutatnak a körforgásos gazdaság jegyében, aminek célja, hogy kidolgozzák, hogy a lerakott hulladékokat hogyan tudják kibányászni és hasznosítani. A hulladékhierarchia szerint a hulladékok energetikai hasznosítása (=elégetése, ami által hő keletkezik, amivel tudunk fűteni) előrébb való kezelési mód, mint a lerakása. Amit azonban elfüstölünk, azt már soha nem tudjuk visszavezetni a körforgásba és a fentiek tükrében elképzelhető, hogy 50 év múlva már nem föld alatti bányákból bányásszuk a nyersanyagot, hanem hulladéklerakókból, persze csak akkor, ha még lesz mit...
Forrás: Faragó Fanni, http://korkorosgazdasag.hu/